Dołącz do społeczności przewoźników Dołącz za darmo
O czym należy pamiętać podczas wynajmowaniu autokaru? - Kilka cennych rad

O czym należy pamiętać podczas wynajmowaniu autokaru? - Kilka cennych rad

Okres wiosenno - letni charakteryzuje się nie tylko słońcem, wzrostem temperatury i wydłużeniem dnia jest to także czas wzmożonych wyjazdów i podróży. Początek i koniec roku szkolnego to wręcz idealny moment na zorganizowany wyjazd, który służy integracji uczestników a także daje możliwość realizacji dodatkowych procesów dydaktyczno- wychowawczych.

Jeśli jesteś nauczycielem bądź rodzicem dziecka w wieku szkolnym i bierzesz udział w organizowaniu wyjazdu a tym samym również transportu autokarowego pamiętaj o kilku cennych zasadach, które sprawią, iż wszyscy dotrą do celu bezpiecznie i komfortowo, a ty jako organizator będziesz mieć spokojną głowę oraz sumienie.

Decydując się na wynajęcie autokaru bądź wypożyczenie busa należy wziąć pod uwagę czas pracy kierowcy. Kwestia ta musi pojawić się już na etapie planowania i nie powinna być pomijana, bardzo często bowiem ten właśnie szczegół decyduje o ludzkim życiu bądź zdrowiu. Z tego jakże ważnego powodu zalecamy dokładne przemyślenie całej trasy podróży i przygotowanie miejsc postoju zanim wyruszymy na podbój świata. Kierowca zawodowy podlega bowiem ściśle przestrzeganym limitom czasowym pozwalającym na jego aktywność za kierownicą. Dzienny czas prowadzenia pojazdu nie możne przekroczyć 9 godzin, ale 2 razy w tygodniu można go przedłużyć do 10 godzin. Po 4,5h jazdy kierowca musi zrobić 45 minutową pauzę. Czas pauzy można rozłożyć na 15 i 30 minut(jeden z nich) która musi odbyć się w miejscu bezpiecznym dla wszystkich uczestników wycieczki najlepiej na oznakowanych parkingach. Następnie kierowca może jechać kolejne 4,5h. Natomiast maksymalny dzienny czas pracy wynosi 15h.

Wycieczki szkolne, bądź jakiekolwiek wyjazdy zorganizowane mają dość ograniczony budżet czego następstwem jest szukanie oszczędności np. w przypadku wypożyczanego autokaru bądź wynajętego busa. To błąd! Niska cena za przewozy autokarowe ma wiele wad, które odczujemy podczas trwającej już podróży. Autobus wynajęty po dużo niższych kosztach niż te obowiązujące na rynku może okazać się wadliwy technicznie, brudny i o niezbyt ładnym zapachu panującym w jego wnętrzu, kierowca natomiast – niekompetentny, niemiły czy też cechujący się słabymi umiejętnościami w prowadzenia pojazdu. Dlatego warto przed podjęciem decyzji dokładnie przyjrzeć się proponowanym ofertom.

Udało się już dokładnie zaplanować trasę podróży oraz wynająć autokar o odpowiednich standardach. Jaki jest kolejny krok, który jako organizatorzy powinniśmy wykonać? Najlepiej już kilka dni przed planowanym wyjazdem zgłosić wynajmowany autokar bądź wypożyczonego busa łącznie z obsługującym go kierowcą do kontroli ITD czy Policji. Nadzór ten powinien odbyć się w dniu planowej podróży, dzięki temu my jako opiekunowie i realizatorzy mamy pewność, że wynajęty przez nas pojazd jest sprawny technicznie, a kierowca trzeźwy.

Każdy pojazd obsługujący wycieczki w których biorą udział osoby niepełnoletnie powinien być wyposażony w specjalną tablicę „przewóz dzieci” oraz posiadać sprawne pasy bezpieczeństwa. Przed wyruszeniem autokaru, należy bowiem sprawdzić czy wszyscy młodzi uczestnicy mają te pasy zapięte. Pomoże to uniknąć sytuacji, kiedy to dzieci w trakcie jazdy klękają na fotelach, chodzą po autokarze bądź siedzą tyłem do kierunku jazdy- są to sytuacje skrajnie niebezpieczne, których trzeba unikać w celu zachowania maksimum bezpieczeństwa.

Podczas korzystania z wynajmowanego pojazdu opiekunowie powinni zadbać także o to by zajmowane przez dzieci miejsca znajdowały się w środku pojazdu a te przy drzwiach były przeznaczone dla nich. Pomoże to w utrzymaniu kontroli nad ilością uczestników i uniknięciu sytuacji wyjścia dziecka bez wiedzy opiekuna. Przejścia w wynajętym pojeździe przez cały czas trwania podróży muszą być wolne i nie mogą się tam znajdować dodatkowe miejsca do siedzenia.

Nauczyciel, który decyduje się na organizacje jakiejkolwiek formy wycieczki bądź dłuższego wyjazdu z nieletnimi musi pamiętać, że ponosi pełną odpowiedzialność za jej przebieg. Jego obowiązkiem jest między innymi skrupulatne przestrzeganie czasu pracy kierowcy. Jeśli tego zaniecha zarówno na kierowcy jak i na nim samym będzie spoczywała odpowiedzialność karna w postaci mandatu wystawionego przez ITD. Organizator powinien zatem dołożyć wszelkich starań, aby szkolna wyprawa wynajętym autokarem była dla wszystkich uczniów przyjemnością a dodatkowy komfort oraz poczucie bezpieczeństwa spotęgują tylko niezapomniane wrażenia i pozytywne wspomnienia.

Spodobał Ci się ten artykuł?

Udostępnij go znajomym!

Oszczędź swój cenny czas!

Znajdź szybko i prosto najlepszego przewoźnika w trzech krokach.

Dodaj zlecenie